Презентація проектів «Роде мій, красний»
Мета. Повторити значення слів рід, родина, рідня; дати поняття про щасливу сім’ю; навчити учнів складати родовідне дерево; виховувати повагу до членів сім’ї, історії, традицій своєї сім’ї.
Обладнання: родовідні дерева учнів, малюнки «Моя родина», вірш Н.Чемерис «Що таке сім’я?»
Хід уроку
І. Організація класу.
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав!
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
Щоб урок минув не марно,
Нам сидіти треба гарно.
Вчитися прийшла пора,
Сідайте тихо, дітвора.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми.
- Сьогодні у нас незвичайний урок, а саме урок захисту проекту – урок – презентація. Протягом декількох тижнів ви збирали матеріал, пов’язаний з родиною, членами сімей, професіями батьків, сімейними традиціями і звичаями. А сьогодні ми підведемо підсумок цієї роботи. Ми знаходимося в гостях у телепередачі «Моя сім’я».
Але перш ніж ви будете презентувати свої матеріали, ми попрацюємо разом, згадаємо важливі речі про родину.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. «Асоціативний кущ».
- Що асоціюється у вас зі словами родина, сім’я?
ІV. Сприймання і засвоєння матеріалу.
- Хто входить до складу сім’ї?
- Так сім’я – це, звичайно, мама і тато, сестра і брат, бабуся і дідусь. Сім’я – це група людей, яка складається із чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом під одним дахом.
- Але кого не вистачає в цьому переліку? Вірно вас самих.
Рубрика 1. «Який я сам»
- Наша телепередача відкривається рубрикою «Який я».
А) Зачитування творів – мініатюр «Який я».
Б) Розповідь за колажем «Усе про мене».
Рубрика 2. Вірш Н.Черемис «Що таке сім’я»
Розкажу вам, друзі, я
Що таке моя сім’я.
Разом дружно проживаємо
І пісні про це співаємо.
Люба матінко моя –
Як пишаюсь нею я.
В неї руки золоті,
Серцем кожного зігріє.
Тато сильний і завзятий,
Він – господар в нашій хаті.
Все майструє, все ладнає,
Бо до всього хист він має.
Дід і бабуся у пошані –
Вони праці ветерани.
Всіх онуків міцно люблять
І як пташенят голублять.
Є у мене ще й брати –
Кращих в світі не знайти.
Ось і вийшло: всіх сім «я»
Знайте, це і є сім’я.
- Скажіть із скількох членів сладається ваша сім’я?
Рубрика 3. «Моя сім’я»
А) Зачитування творів про членів сім’ї.
Б) «Сімейний вернісаж» (малюнки «Моя сім’я»)
Рубрика 4. «Рід, родина, рідня»
- Колись на Україні жили великими сім’ями. Послухайте примовку.
У нашого Омельки – невеличка сімейка.
Тільки він та вона, та старий, та стара,
Та дві дівки косаті, та два парубки вусаті,
Та дві Христі у намисті, та дві ляльки у колисці.
- То велика чи маленька сімейка у дядька Омелька?
- Повернимось до куща. Отже, ми назвали членів сім’ї.
- Як можна назвати всіх членів однієї сім’ї? (Родина)
- Які слова ви ще знаєте, пов’язані зі словом родина.
Рубрика 5. «Рід, родовід»
- Чи знаєте ви, що означають слова рід, родовід?
Рід – це низка поколінь, які походять від одного предка.
Родовід – це історія поколінь певного роду, перелік, запис, що виявляють й ілюструють походження, послідовність поколінь.
Рубрика 6. «Родовідне дерево»
А) Вступне слово вчителя.
Родина, рід, які слова святі.
Вони потрібні кожному в житті,
Бо всі ми з вами ніжні гілочки,
На дереві, що вже стоять віки.
Це дерево – наш славний родовід,
Це – батько й мати, прадід твій і дід.
- Наші прадіди уявляли життя людей на землі як велетенське Дерево Роду.
- Свій маленький листочок на цьому дереві має кожен із вас. Гілки – ваші батьки, їхні сестри і брати. Стовбур – дідусі й бабусі. Відростки їхні брати і сестри. Коріння – батьки ваших дідусів і бабусь. Чим міцніше росте дерево – тим більше є рід, у кожної гілочки або коріння є своє ім’я.
Б) Презентація родовідних дерев.
V. Узагальнення.
Рубрика 7. «Творча майстерня» (робота в групах).
І група – робота над прислів’ями.
ІІ група – гра «Склади слово».
ІІІ група – розгадування кросворда.
- Із поданих букв складіть слова на тему «Сім’я».
Р О Д И Н А І Я С М Б Т
Родина Мама
Рід Син
Сім’я Доня
Баба Дід
Рідня Тато
- Які слова вийшли?
- Родина – це ваш дім, ваш оберіг. Бережіть і шануйте свій рід, свою сім’ю. Будьте завжди чемними і ввічливими з усіма членами родини. Вивчайте історію свого роду, продовжуйте його традиції.
Рубрика 8. «Традиції і звичаї моєї родини»
А) «Мікрофон»
- Які свята у ваших сім’ях найулюбленіші?
- Кого з рідних запрошуєте на родинні свята?
- На які свята збирається вся ваша родина?
Б) Презентація робіт.
- Що даруєте один одному на свята?
В) Довідкове бюро.
- А хто з вас знає, які звичаї, пов’язані з рушником?
Реліквія – це все те, що переходить до дітей і онуків на згадку про батьків.
Г) Виставка «Старовинні речі, які зберігаються в моїй сім’ї»
VІ. Підсумок.
- Ось і закінчилася наша телепередача. Чи цікаво вам було?
- Що таке рід, родина, родовід, сім’я?
- Яку сім’ю ви б хотіли мати у майбутньому?
- Які звичаї та традиції ви хотіли б продовжувати у своїй майбутній сім’ї?
Зачитування творів «Моя сім’я в майбутньому».

|