Осінній вернісаж . Виховна година 5 клас
Мета: розширити та узагальнити знання учнів про осінь та її місяці; навчити цінувати дари природи; розвивати пам’ять, мислення, увагу; виховувати любов до природи.
Хід заняття:
І. Організаційна частина.
Пролунав уже дзвінок,
Тож почався наш урок.
Встали чемно всі, рівненько,
Й привіталися гарненько «Добрий день!».
- Тему сьогоднішнього виховного заняття ви самі повинні здогадатися.
- Одяг і коси її золотавого кольору. На голові вінок з барвистого листя, в одній руці пензлик, а в другій – чарівний дзбанок з водою. Вона художниця.
- Діти, хто це?
- Правильно, це осінь. Отже, як ви вже здогадалися, темою нашого заняття буде осінь.
ІІ. Основна частина.
1. Розповідь з елементами бесіди.
Кожному з нас подобається своя пора року. Кожна з них по-своєму особлива. Але сьогодні ми поговоримо про нашу чарівницю – осінь.
- Діти, за що ви любите осінь?
- Які зміни в природі відбуваються восени? (з дерев опадає жовте листя, люди збирають врожаї, плоди з дерев, птахи відлітають у теплі краї).
- Осінь хазяйнує скрізь ,куди не глянь. Прибрала золотом сади, парки, ліси, струшує додолу жовте листя.
- Золота осінь – надзвичайна пора. По-різному її сприймають люди. Краса осінньої природи надихає не лише художників, а й поетів. Ось послухайте вірш:
2. Вірш.
Осінь така мила
Осінь славна.
Осінь матусі їсти несе:
Борщик у горщику,
Кашка у жменьці…
(П. Тичина)
Висне небо синє
Синє, та не те.
Світить, та не гріє
Сонце золоте.
(Я. Щоглів)
- Ось бачите, діти, як чудово описують поети чарівну пору – золоту осінь.
3. Назви місяців на різних мовах.
Звичайно всі ви знаєте назви місяців осені. По-різному ці назви звучать мовами світу.
Наприклад: по-англійськи – September. October. November.
Так само буде звучати і по німецьки. Трохи схожими на англійську є звучання місяців на російській мові: Сентябрь, Октябрь, Ноябрь.
На польській мові звучать так: Вжешєнь, Пажджєрнік, Листопад.
- Давайте назвемо всі місяці осені і нашою рідною українською мовою: ВЕРЕСЕНЬ, ЖОВТЕНЬ, ЛИСТОПАД.
- Діти, а чи знаєте ви, чому саме так називається кожен з місяців?
Вересень – бо саме в цей місяць цвіте верес;
Жовтень – жовтіє листя на деревах;
Листопад – листя опадає і дерева стають зовсім голими. Це вже явна ознака, що зима не за горами.
4. Розгадування загадок
Ну от ми з вами описали чудову пору року – осінь, згадали назви її місяців і визначили, чому кожен з місяців називається саме так.
А зараз я пропоную приступити до розгадування загадок. Отже, я поділю вас на 3 команди, які носитимуть назви місяців.
А) Голі поля,
Мокне земля,
Лист опадає
Коли це буває?
(восени)
Б) У Південний край землі
Відлітають журавлі,
Знов лункий шкільний дзвінок
Закликає на урок.
Що це за місяць?
(вересень)
В) Кличуть нас ліси, поля, сади
Збирати осені плоди
З дерев спадає листя жовте
Землею ходить місяць…
( Жовтень)
Г) Краплі з неба, дахів, стріх
Дощ холодний, перший сніг
Почорнів від листя сад
Що за місяць?
(Листопад)
Осінь – дуже щедра пора року. Вона дарує нам багато овочів і фруктів, які є корисними для нашого здоров’я. А ось декілька загадок про овочі:
А) Мене смажать, мене варять
Хоч отрутою і кроплять
Всі мене їдять і хвалять
А зовуть мене…(картопля).
Б) Ми зеленої всі масті
Всі довгасті і смугасті
Прив’язали нас в рядках,
На зелених ланцюжках.
Гарбуза сини ми й дочки
Як нас звати?
(Огірочки)
В) Сидить дівчина в коморі,
А коса її на дворі.
(Морква)
Г) Ми столові, ми кормові,
Є брати у нас цукрові,
На полях ростуть грядками
Люди звуть нас…
(Буряками).
5. Гра «Розпізнай овоч».
Я зав’яжу комусь із вас очі і даватиму овочі, а вашим завданням буде розпізнати ці овочі на дотик.
Всі ці овочі є дуже корисними. Слід їсти овочі та фрукти, щоб бути здоровими.
6. Розповідь про птахів.
- Діти, на початку нашого заняття ми вже зясували, які зміни відбуваються в природі з приходом осені і згадували про те, що птахи відлітають у теплі краї
- А яких перелітних птахів ви знаєте?
- А хто знає, яка пташка першою відлітає у теплі краї?(зозуля).
Першими відлітають маленькі пташки, такі, як ластівки, бо вони живляться різними комахами, а з настанням холодів комахи ховаються і птахам нічого їсти.
7. Гра «Коли це буває?».
- Діти, наше заняття вже підходить до кінця, але я ще пропоную вам пограти в гру, яка називається «Коли це буває?». Ми побачимо, хто добре знає ознаки осені, а хто ні.
Якщо явища, які я називаю відбуваються восени, то ви плескаєте в долоні, якщо ні – мовчите:
- жовтіє листя;
- збирають врожай;
- ліплять снігову бабу;
- прилітають птахи;
- ростуть гриби;
- дні довші, ночі коротші;
- дме холодний сильний вітер;
- дощить;
- дозрівають черешні.
ІІІ. Заключна частина.
- Молодці, діти! Йдучи сьогодні до вас, я зустріла осінь, і вона, як щедра пора року, передала вам ось ці свої дари.
- Скажіть, що вам найбільше сподобалось на сьогоднішньому занятті?
Дякую всім за увагу. До побачення!
|