Четвер, 2025-07-10, 10:55 AM
Вітаю Вас Гість | RSS

Schoolbiology

Корисні посилання
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 59

Каталог файлів

Головна » Файли » Розробки уроків та презентації

Урок "Видільна система людини" для 9 класу
2016-11-15, 11:32 AM

Мета.  Освітня. Ознайомити учнів із будовою сечовидільної системи людини; розкрити особливості будови нирок, сечоводів, сечового міхура та сечівника в зв’язку з функціями, які вони виконують; дати поняття “нефрон”,“мальпігієвий клубочок”, “капсула Шумлянського”.

Розвиваюча. Розвивати уміння учнів порівнювати будову та функції  органів людини, які беруть участь у виділенні продуктів обміну; уміння логічно мислити та робити відповідні висновки.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного організму та необхідність дотримання здорового способу життя. працелюбність, вміння доказово відповідати.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Міжпредметні зв’язки:    медицина, зоологія.

Матеріали та обладнання: схема на дошці,  малюнки в підручнику, таблиці « Внутрішні органи»,  « Органи виділення ».

Основні поняття та терміни: нирки, корковий шар, мозковий шар, сечоводи, сечовий міхур, сечівник, нефрон, ворота нирок, вхідні судини, вихідні судини, ниркова миска.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Вправа «Коло ідей».

— Чому людина в сауні може витримувати температуру до 100 ºС?

— Лікарі-дерматологи стверджують, що «ніяких шкірних хвороб немає, а є тільки загальне захворювання, яке розпочинається на шкірі». Пухирі, висипки, виразки — це немовби «шкірна проба», показник загального стану організму. Розшифруйте це твердження.

 Мотивація навчальної діяльності

Вправа  «Мікрофон» -  ( корисна інформація ) … Чи знаєте ви що?… 

Ви одержите інформацію і викладете  її, починаючи словами  « Я знаю, що…»

Вправа «Робота в парах»: про яку систему органів йдеться?  

Перед вами малюнки окремих органів ( нирки, легені, шкіра, шлунково – кишковий тракт).  Що об’єднує їх?  Які шкідливі речовини виводяться з організму завдяки ним? Я ви думаєте – який із органів виконує найбільший об’єм роботи?

    Отже, більша частина продуктів обміну, яка мітиться в крові,  виходить через видільну систему разом з сечею.

Пригадайте, які органи входять до її складу.

Як ви думаєте, який з органів – найважливіший?

Тому на  цьому уроці  ми повинні вивчити будову та функції сечовидільної системи.

IIІ. Вивчення нового матеріалу.

Ми продовжуємо вивчення організму людини. Щоб жити, організм повинен не лише харчуватися, але й очищатися від продуктів розпаду, що постійно утворюються,— вуглекислого газу, надлишку води, азотистих сполук: сечовини, аміаку, сечової кислоти.

Які органи беруть участь у виділенні речовин? (Відповідь учнів.)

Шляхи виведення кінцевих продуктів обміну та надлишків інших речовин. (Розповідь учителя з елементами бесіди і складанням схеми).

«Охоронцями» чистоти нашого внутрішнього середовища є такі органи виділення:

•  легені — вуглекислий газ;

•  кишечник — неперетравлені рештки;

•  шкіра (потові залози) — вода, мінеральні солі;

•  нирки (сечовина).

Їхня спільна функція — видаляти з організму продукти обміну, підтримуючи гомеостаз — постійний склад внутрішнього середовища. Важливу роль у процесі виділення відіграє сечовидільна система.

  •  Органи сечовидільної системи. (Самостійна робота учнів з малюн­ком підручника і складання схеми).

      Чому нирки – найважливіший орган? ( бесіда )

Через нирки протікає 1000 – 1200 мл крові за хвилину.

Кров проходить через 2 сітки капілярів: капілярних клубочків і капілярів і віддає речовини, які безпосередньо надходять з клітин.

Речовини виводяться з сечею.

Чому при порушенні функції нирок відбувається отруєння організму людини? ( « Ланцюжок відповідей» )

     Ще раз назвемо органи виділення, користуючись ілюстрацією підручника 97 та таблицею   « Органи виділення».

Звичайно ж, будова тісно пов’язана з функціями, які вони виконують. Як саме, поміркуємо разом і заповнимо таблицю.  ( метод «Гроно» - на дошці з’являються нові поняття ).

 

Орган

 

Особливості будови

Функції

НИРКИ

кірковий шар

 

мозковий шар:

15 -20 пірамідок,

ниркові чашки,

ниркові миски.

 

(  1млн нефронів  - ниркове тільце, звивисті канальці І порядку і ЗК ІІ порядку)

                             

Видільна, регуляторна, гомеостатична

СЕЧОВОДИ

     - циліндричні трубки

З’єднують нирки з сечовим

міхуром

СЕЧОВИЙ МІХУР

 

     - непарний порожнистий орган ( 3 шари м’язів )

Накопичує сечу

СЕЧІВНИК

     - трубчастий утвір

Виводить сечу

 

- Нирки, їх будова та функції. (Розповідь учителя з використанням таблиці і складанням схеми).

 

 Функції нирок:

— підтримують сталий об’єм та іонний склад рідин;

— регулюють кислотно-лужну рівновагу;

— виділяють продукти обміну;

— виділяють чужорідні речовини;

— синтезують гормони.

-         Нефрон — структурна і функціональна одиниця нирки.

 

 

 

І V.  Закріплення нового матеріалу

Продовжити речення ( робота в парах)

Нирки – це …

Вони мають таку будову …

Це пов’язано із функціями що вони виконують…

V.  Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 46, виконати завдання на стор. 134

Підготувати повідомлення « Штучна нирка »

VІ.  ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

 

 

                                                                              

Література: Страшко С.В.,  Горяна Л.Г., Білик В.Г., Ігнатенко С.А. «Біологія людини, 9клас» ; Київ, «Грамота»

Категорія: Розробки уроків та презентації | Додав: admin
Переглядів: 604 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

...