Патріотичне виховання - це сфера духовного життя,
яка проникає в усе, що пізнає, робить, до чого прагне,
що любить і ненавидить людина, яка формується.
В. Сухомлинський
...Маленькі дітлахи граються ввечері на величезному полі в житі... А я стою на самому краї скелі, над прірвою, розумієш? І моє діло – ловити дітлахів, щоб вони не зірвались в прірву. Розумієш, вони граються і не бачать, куди біжать, а тут я підбігаю й ловлю їх, щоб вони не зірвалися. От і вся моя робота. Стерегти дітей над прірвою в житі.
Девід Джером Селінджер
Національно-патріотичне виховання є складовою загального виховного процесу у загальноосвітніх закладах. Воно формується на прикладах історії становлення Української державності, українського козацтва, героїки визвольного руху, досягнень у галузі політики, освіти, науки, культури і спорту. Майбутнє України належить молоді. Якою буде молодь, якою буде її життєва позиція, які цінності будуть у її свідомості таким курсом і піде наша країна.
Національно - патріотичне виховання в школах здійснюється на всіх етапах навчання, забезпечує всебічний розвиток, гармонійність і цілісність особистості, розвиток її здібностей та обдарованість, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу народу, його духовності і культури, виховання громадянина України, здатного до самостійного мислення, суспільного вибору і діяльності, спрямованої на процвітання України.
Проблемними питаннями роботи Володимир-Волинської ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 імені Анатолія Кореневського є:
- Взаємозв`язок творчих можливостей учителя й учня та результативність педагогічної діяльності щодо розвитку життєвих компетентностей учня.
- Національно-патріотичне виховання особистості та створення умов для формування в учнів власної світоглядної позиції.
Напрямками роботи Володимир-Волинської ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 імені Анатолія Кореневського з національно-патріотичного виховання є:
− формування патріотизму, відповідальності за долю нації, держави;
− виховання розуміння високої цінності українського громадянства, внутрішньої потреби бути громадянином України;
− формування поваги до Конституції України, державної символіки: Герба, прапора, Гімну України;
− збереження і продовження українських культурно - історичних традицій;
− виховання шанобливого ставлення до рідних святинь, української мови, історії;
− формування національної свідомості, людської гідності, любові до рідної землі, родини, народу;
− формування соціальної активності;
− виховання правової культури особистості;
− формування й розвиток духовно-моральних і загальнолюдських цінностей;
− формування в учнів потреби до праці як першої життєвої необхідності, високої цінності й головного способу досягнення життєвого успіху;
− сприяння розвитку фізичного, психічного та духовного здоров’я, задоволення естетичних та культурних потреб особистості;
− виховання здатності протидіяти проявам аморальності, правопорушень, бездуховності, антигромадській діяльності.
В рамках національно – патріотичного виховання в школі проводяться акції пам’яті: до Дня Перемоги («Привітай ветерана»), до Дня пам’яті героїв Крут, до Дня вшанування учасників бойових дій в Афганістані, до Дня українського козацтва, до Дня Соборності України, до Дня інтеграції; до Дня захисника Вітчизни, до Дня Чорнобильської трагедії ("Дзвони Чорнобиля"), до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, до Дня партизанської слави, до Дня пам’яті жертв голодомору ("Запали свічку").
Сприяють вихованню почуття патріотизму, глибокої любові до рідного краю шевченківські літературні свята, які стали традиційними у школі. Також у школі проходять такі заходи, як декада української мови та літератури, День слов’янської писемності; заходи, присвячені Міжнародному дня рідної мови; літературні вітальні, присвячені творчості видатних українських письменників, шкільні виставки образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.
На базі школи працює військово-патріотичний клуб «Третій полк», яким керує молодий талановитий педагог Руслан Бормовий. Учні школи залучені до роботи в клубі, вчаться тактики ведення бою, основ рукопашного захисту, стрільбі.
У вересні 2015 року був демобілізований з військ сил АТО вчитель фізкультури та основ Вітчизни Шкрамко Ярослав Ярославович. Учні школи мають змогу спілкуватися з яскравим прикладом мужності та героїзму в його особі.
У школі встановлена меморіальна дошка герою, учаснику антитерористичної операції Дмитру Головіну, який загинув у Луганській області. Школярі були присутні на скорботній лінійці, приуроченій цій події. Діє також стенд героїв АТО, на якому висвітлено всіх героїв міста, які поклали своє життя в ході антитерористичної операції на Донбасі.
Колектив школи разом з батьками та учнями завжди відгукувався на заклик волонтерів міста з питань підтримки діючих бригад в зоні АТО, що є наочним прикладом для учнів та сприяє формуванню у них прагнення до відповідальної патріотичної поведінки, моральних та духовних якостей, світогляду справжнього громадянина України. Учні школи взяли участь у всеукраїнських акціях «Лист солдату», «Діти Заходу – дітям Сходу», допомагають сім’ям загиблих в АТО.
З метою посилення ролі родини у процесі національно-патріотичного виховання молоді, підвищення педагогічної культури батьків налагоджена робота батьківського всеобучу. Організовуються і проводяться з учнями родинні свята, як от «Свято Миколая», «Козацькі розваги», «Андріївські вечорниці», «Свято Стрітення» тощо.
Отже, у виховній системі роботи школи пріоритетним є напрямок національно-патріотичного виховання.
|